Учени: Особено негативно се отразява на деца и тийнейджъри
Снимка: Guliver/iStock
Все повече са хората, които напоследък си поставят граници пред използването на социални мрежи и ги забраняват на своите тийнейджъри и това не е случайно, защото от удобство и забавление, те се превръщат в проблем.
Според немския психиатър Ирис Хаут, дългият престой в социалните мрежи и постоянното им използване променя негативно психиката особено при деца и подрастващи. Пристрастяването към социалните мрежи може да доведе до формиране на неправилна самооценка, фрустрации и депресии, твърди д-р Хаут.
Данни от представително изследване в Германия с участието на над 1000 деца на възраст от 12 до 17 години сочат, че повечето от тях са онлайн в различни мрежи по 2,5-3 часа средно на ден. Повече от 30% от тийнейджърите правят това, „за да не мислят за неприятни неща“. 14% имат зависимост от мрежите, което означава, че не могат със силата на собствената си воля да спрат да влизат в тях. 13% се чувстват нещастни, ако не могат да ги използват, пише medikforum.ru.
Психиатрът препоръчва на родителите непременно да следят поведението на децата си, когато те са прекалено често и дълго в интернет.
„Когато не е онлайн, човек става неспокоен и напрегнат, и това е характерен симптом за зависимост“, според експерта.
Влиянието на социалните мрежи се изразява в нереалистични очаквания от живота и неправилна самооценка. Това е свързано с тенденцията за „суперпозитивни презентации“, при която ползвателите се стремят да демонстрират само най-хубавите моменти от живота, атрибути на социален успех, красива обстановка. Подобни гледки водят до нарцистично съзнание и поведение и пораждат крайто болезнен конфликт с реалността, която съвсем не е толкова хармонична и приветлива.
Хората започват да се сравняват с успешните образи от акаунтите на други ползватели, а това поражда и засилва страха, тревожността и депресията.
"Води до фрустрации и разочарования извън цифровия свят, които не могат да бъдат преодолени адекватно чрез излизане от социалните медии“, твърди д-р Хаут.
Формирането на зависимост от социалните мрежи е свързано със системата за възнаграждаване на мозъка чрез ситуации, които съпровождат ефекта на положителна подкрепа: човек, който получава „лайкове“ се впечатлява силно от това харедмаве и изпитва все по-голямо желание то да се случва отново и отново, възприема го като награда.
Преди време изследователи от Станфордския университет в САЩ достигнаха до друга тъжна констатация - че активните потребители на социалните мрежи живеят средно с 10% по-малко от други хора. Според изследователите проблемите със здравето, които произтичат от постоянното потапяне в мрежата, водят до по-ранна смърт.
Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари